lyžovačka v alpách

Pitztaler Gletscher – Rifflsee / Pitztal

data from iski

Popis strediska

Najvyššie položené  ľadovcové lyžiarske stredisko v Rakúsku Pitztaler Gletscher (Pitztalský ľadovec) ponúka lyžovačku väčšinou od septembra do mája. Garancia snehovej pokrývky  robí z Pitztalu obľúbené stredisko tých, ktorí sa na jeseň už nevedia dočkať sezóny. Krása lyžovania vo vysokohorskom alpínskom prostredí očarí počas celého roka. Pitztaler Gletcher je dokonca považovaný za  jedno z najkrajších miest na lyžovanie na ľadovci najmä vďaka  výhľadom. Lyžiarov lákajú  rôznorodé zjazdy  od  širokých ľadovcových  po  zjazdovky na úrovni lesa,  moderné lanovky (2012 – najnovší prírastok Wildspitzbahn). Terén ponúka veľa  freeride-ových možností pre začiatočníkov freeriderov ako aj pre skúsenejších. Niektoré miesta je lepšie si nechať priblížiť miestnym freeride sprievodcom. Menej skúsení lyžiari a menšie deti si prídu na svoje najmä v  rodinnom stredisku Rifflsee, ktoré je s Pitztalom prepojené vláčikom Gletscherexpress. Skipass platí na Pitztalsky ľadovec a Rifflsee, dajú sa ale kúpiť aj alternatívy, ktoré zahŕňajú možnosť jazdenia na Kaunertalskom ľadovci, prípadne v neďalekom stredisku Hochzeiger v Pitztalskom údolí.

OKREM LYŽOVANIA

Aspoň raz sa vyviezť do nádherného  sveta večného snehu a ľadu  na Pitztalskom ľadovci by mal mať v pláne každý, kto navštívi tento dovolenkový región. Stojí to za to a zjazdové lyžovanie nie je jediné čo sa tu hore deje. Stačí sa pozerať okolo seba a užívať  si pohľad na svet zhora, dať si kávu v najvyššie položenej kaviarni Rakúska  (3440 m). Bežkári  si prídu na svoje na upravovaných tratiach na ľadovci, ako aj v Rifflsee v nadmorskej výške vyše 2000 m, nájdu ale aj obrovské množstvo tratí v celom Pitztalskom údolí. Ďalšie aktivity pre nelyžiarov sú  korčuľovanie  (Arzl, Wenns, Jerzens),  sánkovanie ,  vozenie sa na saniach s konským záprahom , prechádzky –  zimná turistika na upravených chodníkoch, ktoré väčšinou lemujú údolné bežkárske trate.Booking.com

MESTEČKÁ

V údolí Pitztal sa nachádzajú štyri hlavné mestečká ako strediská turizmu –  St. Leonhard, Arzl, Wenns a Jerzens .

St. Leonhard  je vzdialený 13km od Mittelbergu kde je údolná stanica lanovky na ľadovec aj do strediska Rifflsee. Malebné údolie s alpskými usadlosťami ponúka rôzne aktivity, do Mittelbergu sa dá dostať autom alebo skibusom.

Jerzens  – tradičná tirolská dedina s dovolenkovým nádychom v nadmorskej výške 1100 – 1450 m. V blízkosti sa nachádza ďalšie výborné  lyžiarske stredisko Hochzeiger  (54 km zjazdoviek), dá sa tu sánkovať (trať je vo štvrtky večer osvetlená), lyžovať, prejsť sa po zimných turistický chodníkoch. Pri dlhšom pobyte stredisko určite stojí za návštevu, od údolnej stanice lanovky na ľadovec je stredisko 30 km, zo St. Leonhard je vzdialenosť 17km.

Wenns romantická dedina v širšej časti Pitztalskeho údolia, je ideálnym miestom pre zimné prechádzky, bežkovanie, sú tu príjemné bary a reštaurácie. Relax ponúka miestne športové centrum s jedným vyhrievaným vonkajším a dvoma krytými bazénmi.

Na začiatku údolia leží  príjemná dedina Arzl , cca 37 km od ľadovca a Rifflsee. Arzl je dobrý východiskový bod pre zimné prechádzky, sánkovanie, korčuľovanie a okresné mesto Imst  je odtiaľto na skok. Imst je strediskom kultúry, dá sa tu nakupovať, je tu široká ponuka rôznych služieb, kaviarní, reštaurácií a podobne.

S DEŤMI

Aj rakúsky Pitztal ponúka detské kurzy lyžovania v miestnej lyžiarskej škole – konkrétne pre deti od 3 do 14 rokov. Deti sa hrou a za pomoci maskota Pitziho zlepšujú v lyžovaní. Deti pod 10 rokov v sprievode rodičov tu lyžujú zdarma (musia mať preukaz totožnosti), dostanú tzv. Bambini free pass . Ďalšou atrakciou je  Kinderland  pri terase reštaurácie Kristall na ľadovci a v prípade horšieho počasia sa dá zahrať v detskom hracom kútiku v reštaurácii Wildspitze na ľadovci (detské menu v ponuke). Deti sú pre toto stredisko dôležití hostia, v stredisku Rifflsee ich vyvezie  sedačka dizajnovaná pre bezpečnú prepravu detí. Sunna Almbahn berie do úvahy malých lyžiarov a umožňuje im nastúpenie a vystúpenie úplne bez stresu s nízko položeným Pitzi sedadlom. Po nástupe sa bezpečnostná zábrana zatvára automaticky a sedadlá sú vyhrievané! Všetko pre komfort a bezpečnosť menších lyžiarov.

AUTOM

Z Bratislavy cez Viedeň a Salzburg, ďalej cez Innsbruck po diaľnici až po Imst kde sa odbočí do Pitztálskeho údolia. Iné možnosti cesty sa nezdajú zmysluplné, jedine možnosť cestovať po starej ceste do Innsbrucku mimo diaľnic. Niektorí motorist ju preferujú najmä kôli veľmi častým zápcham na nemeckom úseku cesty medzi Salzburgom a Kufsteinom.

Informácie o stredisku

 • Krajina
  Rakúsko
 • Okres
  Tyrol
 • Nadmorská výška
  1.640 - 3.440m
 • Zimná sezóna
  16.09.2017- 22.04.2018
 • Adresa strediska
  Mittelberg, A-6481 St. Leonhard

Lyžiarske informácie

 • Stav snehu
  ---
 • Počet vlekov
  4
 • Počet sedačiek
  4
 • Počet kabíniek
  3
 • Počet "zubačiek"
  1
 • Modré zjazdovky
  13.20 km
 • Červené zjazdovky
  20.80 km
 • Čierne zjazdovky
  5.10 km
 • Freeride
  39 km