lyžovačka v alpách

Stubaier Gletscher / Stubaital

data from iski

Popis strediska

Najväčšie rakúske ľadovcové stredisko Stubaier Gletscher má pre lyžiarov naozaj mamutiu ponuku zjazdoviek od ľahkých až po náročné. Stubaiský ľadovec to sú moderné lanovky, absolútna snehová garancia a extra dlhá sezóna. Lyžuje sa obvykle od októbra (niekedy už od septembra) do júna podľa snehových podmienok.

Na ľadovci sa nachádza snowpark „Stubai Zoo“ s rôznymi verziami prekážok podľa náročnosti. Nároční lyžiari nájdu strmé čierne zjazdovky, ku ktorým pribudla v novembri 2012 nová Piste Daunhill číslo 22. Kráľovstvo ľadu a najmä prírodného snehu ponúka tzv. varianten – freerideové zjazdy mimo upravovaných svahov. Týchto je samozrejme najviac v najvyššej zimnej sezóne, keď sú kopce pod riadnou snehovou perinou. Bežní smrteľníci a jazdci trénujúci a vylepšujúci svoje schopnosti sa tešia z veľkej ponuky červených a oddychovejších modrých zjazdoviek.

Okrem ľadovcového strediska Stubaier Gletscher sa pri dlhšom pobyte oplatí vyskúšať aj iné strediská v údolí Stubaital. Príjemné mini rodinné stredisko Serles, ďalšie maličké stredisko Elferlifte (11er-lifte) skôr pre pokročilých lyžiarov, prípadne Schlick2000 s 20 km zjazdovkami.

OKREM LYŽOVANIA

Zimná dovolenka v údolí Stubaital nekončí pri veľkej ponuke zjazdových tratí, naopak tam len začína. Výborná je ponuka pre bežkárov. Od okruhu priamo na ľadovci cez ponuku tratí v údolí v okolí dediny Fulpmes a strediska Serles, alebo aj vo vyššej nadmorskej výške v stredisku Schlick2000.

Zábava pri sánkovaní sa dá zažiť v stredisku Elfer pri dedinke Neustift (spolu 16km tratí), tri krát do týždňa je jedna trať aj osvetlená od 19.30. Sánkovačka pri dedine Fulpmes to sú ďalšie dve sánkarské trate o dĺžke 7,5 km každá, plus ďalšíe možnosti mimo tratí a nočné sánkovanie na 3 km trati ponúka blízke stredisko Schlick2000. To všetko okolo mestečiek Neustift a Fulpmes čo sú vzdialenosti do menej ako 10 km.

Prechádzky a turistiku v nádhernej zimnej krajine si môžeme užiť v údolí v spomínaných menších strediskách okolo dedín, či už bez snežníc alebo v hlbokom snehu na snežniciach (zimné chodníky – Elfer 10 km, Schlick2000 24 km). V prípade dobrého počasia treba jednoznačne absolvovať lanovkový vývoz na ľadovec, kde sa dá prejsť príjemným cca 1,5 hodinovým okruhom na streche Tirolska po upravenom zimnom chodníku a užiť si výhľad na tirolské alpy a ich vrcholy z vyhliadkovej terasy. Pre načerpanie nových síl, oddych a relax je ideálna krytá plaváreň v Neustifte aj so saunovým svetom a kolkárňouBooking.com

MESTEČKÁ

Najbližšie mestečko k lyžiarskemu stredisku Stubaier Gletscher (17km) je Neustift. Nájdeme tu skoncentrované všetky služby, ktoré môžu prísť vhod počas dovolenky: j tu veľké množstvo ubytovacích kapacít, reštaurácií, barov, spomínaná krytá plaváreň, obchody, požičovne lyží atd. Priamo v blízkosti údolnej stanice lanoviek na ľadovec je obmedzená ponuka ubytovania a služieb, absolútna väčšina dovolenkárov má teda základňu v mestečkách v údolí, alebo v okolí týchto mestečiek. Kúsok ďalej smerom k Innsbrucku od Neustiftu je ďalšie dovolenkárske centrum Fulpmes. Aj Fulpmes ponúka všetky potrebné služby a zábavu, pri oboch dedinách sú lokálne menšie strediská, kde sa dá výborne stráviť deň mimo ľadovca, alebo sa sem vybrať po lyžovaní na večernú sánkovačku.

S DEŤMI

Stubaiské lanové dráhy ponúkajú deťom pod 10 rokov lyžovanie úplne zdarma v sprievode platiaceho dospelého. Miestne lyžiarske školy ponúkajú kurzy aj pre najmenších. V prípade, že dieťa lyžuje s rodičmi, môže využívať zónu v Destkom svete BIG Family. Deti, ktoré jazdia cez deň v lyžiarskej škôlke majú cez obed prístup do špeciálnej detskej reštaurácie, ktorá je určená len im. Mimo ľadovca sú v údolí ďalšie menšie strediská spomenuté vyššie, ktoré tiež ponúkajú ideálne svahy pre deti a začiatočníkov. Schlick2000 a hlavne Serles s množstvom zjazdoviek na úrovni lesa s miernejším sklonom, možnosťami sánkovania a s príjemnými horskými chatami.

AUTOM

Z Bratislavy cez Viedeň a Salzburg, ďalej do Innsbrucku po diaľnici. Z Innsbrucku potom na juh smerom na Brenner pass. Z diaľnice A13 potom v Schönbergu odbočka na Stubaital/Stubaier Gletscher.  Cesta je rýchla, z Innsbrucku je to necelých 30km do Neustiftu, odkiaľ je údolná stanica lanoviek na ľadovec ešte 17km. Jediná alternatíva, ktorú preferujú niektorí motoristi je absolvovať cestu do Innsbrucku po starej ceste mimo nemeckej diaľnice, kde sa tvoria veľmi často zápchy.

Informácie o stredisku

 • Krajina
  Rakúsko
 • Okres
  Tyrol
 • Nadmorská výška
  1.750 - 3.210m
 • Zimná sezóna
  16.09.2017- 03.06.2018
 • Adresa strediska
  Mutterberg 2, A-6167 Neustift im Stubaital

Lyžiarske informácie

 • Stav snehu
  ---
 • Počet vlekov
  10
 • Počet sedačiek
  7
 • Počet kabíniek
  5
 • Modré zjazdovky
  23 km (13)
 • Červené zjazdovky
  15 km (7)
 • Čierne zjazdovky
  4 km (3)
 • Freeride
  22 km

Online kamera: