lyžovačka v alpách

Passo Tonale – Adamello Ski / Val di Sole

data from iski

Popis strediska

 

LYŽIARSKE STREDISKO

Priesmyk Passo Tonale v 1 800m n. m. spája región Trentino a Lombardia a zároveň je bránou do Švajčiarska. Lyžiari ho ale poznajú skôr práve kvôli fantastickým zjazdovkám a ľadovcu Presena. Je to jedno z najvyššie položených stredísk v Taliansku. Tonale je obvykle jedným z prvých alpských stredísk, ktoré otvára lyžiarsku sezónu a jedným z posledných, kde sa po hlavnej sezóne ešte lyžuje. Lyžiarsku oblasť Adamello Ski tvorí obrovská sieť poprepájaných zjazdoviek a vlekov troch stredísk: Passo Tonale, Ponte di Legno a ľadovec Presena. Väčšina zjazdoviek sú perfektné červené svahy obvykle zaliate slnkom a ideálnej šírky pre vychutnanie si carvingu. Mierne modré zjazdovky sa koncentrujú v blízkosti hotelov, čo je veľmi praktické najmä pre rodiny s deťmi. Rôznorodé zjazdovky sa nachádzajú na oboch stranách údolia a najobľúbenejším šperkom pre náročných je čierna zjazdovka Paradiso s dĺžkou 3 km na ktorej prekoná lyžiar 737 m prevýšenie. Najdlhšia zjazdovka meria 11 km, začína na ľadovci Presena. Passo Tonale ponúka aj snowpark, ktorý má aj časť vyhradenú freestyle začiatočníkom – easyArena. Po každej čerstvej nádielke snehu prúdia do Passo Tonale aj tí, ktorí by radi svoje oblúky nakreslili do čersto napadnutého snehu, k čomu im prajú miestne terény pre freeride nad hranicou lesa. Najbližšie stredisko Folgarida-Marilleva (20 km) prepojené s Madonna di Campiglio spolu ponúknu ďalších 150 km zjazdoviek.

OKREM LYŽOVANIA

Mimo zjazdového lyžovania sú vo Val di Sole aj možnosti pre bežkárov. Napríklad vynikajúce Vermiglio Cross-Country Centre. Plne vybavené centrum pre tento šport s troma traťami, požičovňou, barom a ďalšími službami. Dajú sa tu požičať aj sánky alebo snežnice. Zimné prechádzky na snežniciach sú v tejto oblasti populárne a nelyžiari, ktorí plánujú stráviť čas na čerstvom vzduchu so snežnicami na nohách ocenia niekoľko pripravených itinerárov s mapkami, ktoré poskytnú v požičovni alebo info-centre. Ďalšia zábava bez lyží pre deti aj dospelých je sánkovanie aj s vlekom pre cestu hore briežkom (neplatí sem bežný skipas) alebo snežný tobogán, ktorý si užijú najmä deti. Relaxovať vo vode okrem wellness centier hotelov sa dá v spomínanom krytom bazéne v Ponte di Legno alebo v termálnych kúpeľoch v Peio (25 km).Booking.com

 

MESTEČKÁ

Mestečko Passo Tonale je kompaktné, nachádza sa tu množstvo hotelov, reštaurácií, barov a kaviarní, všetko priamo na prahu zjazdoviek. Po skončení lyžiarskeho dňa sa rozprúdi zábava v après ski baroch, nie je problém tu nájsť výborné reštaurácie a pizzerie rôznych cenových kategórií. V Passo Tonale sú aj športové obchody, supermarket a obchodíky s miestnymi kulinárskymi špecialitami.

Ponte di Legno je dedinka, ktorá si dodnes zachovala svoj tichší horský charakter. Má ale svoju príjemnú pešiu zónu v centre s obchodmi s oblečením, športovým náčiním, kaviarňami, barmi a reštauráciami, kde nie je problém ochutnať miestne produkty a špeciality. V dedine Ponte di Legno je aj krytý bazén a dá sa tu aj korčuľovať.

S DEŤMI

Množstvo modrých zjazdoviek ku ktorým sa dostanú malí lyžiari bezpečne pohodlnými sedačkami a blízkosť týchto svahov k hotelom obvykle hovoria práve pre Passo Tonale pri rozhodovaní o rodinnej lyžovačke. Obľúbené nafukovacie kolesá na ktorých sa šmýka dole kopcom – snowtubing sľubuje zábavu pre deti rôzneho veku. Lyžiarska oblasť ponúka zľavnené skipasy pre deti – je nutné mať so sebou pas dieťaťa pre potvrdenie veku. Vynikajúci je aj park Fantaski v Passo Tonale kde sa môžu deti učiť lyžovať aj v sprievode rodiča (vstup sa platí len za dieťa). Okrem magických kobercov pre cestu hore a cvičných lyžiarskych lúčiek je tu aj zóna so šmykľavkami a rôznymi hrami. Vo Fantaski sa nachádza aj mini-club, ktorý funguje ako detská škôlka pre deti od 2 do 11 rokov.

AUTOM

Väčšina šoférov uprednostňuje cestu cez Viedeň, Linz, Salzburg a Innsbruck, ďalej cez Brennerský priesmyk na juh do Talianska, cez Bolzano. Z Bolzana je to ešte asi 100 km, najprv po diaľnici a potom od Mezzolombardo už mimo diaľnice.

Informácie o stredisku

 • Krajina
  Taliansko
 • Okres
  Trento
 • Nadmorská výška
  1.121 - 3.016m
 • Zimná sezóna
  18.11.2017- 01.05.2018
 • Adresa strediska
  V. Circonvallazione, I-38029 Passo Tonale

Lyžiarske informácie

 • Počet vlekov
  5
 • Počet sedačiek
  19
 • Počet kabíniek
  4
 • Modré zjazdovky
  20 km (10)
 • Červené zjazdovky
  64 km (25)
 • Čierne zjazdovky
  16 km (6)
 • Freeride
  n/a